ISO 50001

ISO 50001 ENERJİ YÖNETİM SERTİFİKASI

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 50001 Standardı kuruluşunuzun enerji kullanımının hem doğal çevreye uygunluk hem de verimli enerji kullanımını global çapta taahhüt eden önemli bir adımdır. Enerji Yönetimi Sistemi açısından tam yetkili olan bir kuruluşun günümüz ekolojik koşullarında enerji tasarrufu ve enerjiyi doğru kullanım gereklilikten ziyade bir şart olarak ilk sıraya almalıdır. ISO 50001 Standardı, kurumların enerji verimliliğini artırırken aynı zamanda kullanım şeklinin analiz edilmesi ve doğru tüketim için optimizasyon sağlayan ciddi bir standarttır. Kuruluşun enerji verimliliğinin doğru ve global çaplarda olduğunu gösteren tek global sertifika olan ISO 50001, enerji kullanımında yüzde 10 ile yüzde 30 arasında tasarruf sağlanmasının da öncüsü olacaktır.

ISO 50001 Sertifikası Gereklidir?

Global krizlerin en büyüğü olan iklim krizinin baş mücadelecisi olması gereken kurumların küçük ya da büyük ölçekli olduğu fark etmeksizin Enerji Yönetim Sistemi kurmuş ve buna bağlı olarak hareket etmesi gerekmektedir. Günümüz iş dünyasında da insanları gerek iş yönetimi gerek işçilerin sağlık ve güvenliği gerekse bilgi koruması ile yükümlü olan kurum ve kuruluşların dünyanın doğal kaynaklarını korumak ve sürdürülebilirliğini artırmak için mutlaka enerji yönetimi konusunda sorumluluk almış olmalıdır.

Doğru enerji yönetimi sistemi kurmuş ISO 50001 Standardı’na hakim olan bir kuruluş;

  • Enerji anlamında ilk bir yılda yüzde 10 ile yüzde 30 arasında enerji tasarrufu
  • Kuruluşun enerji harcamasının minimuma indirilmesi
  • Performans artışı
  • Karbon ayak izinde azalma
  • Küresel ısınma ile mücadele
  • Global çapta bilinci ve farkındalığı yükselmiş bir imaj ve prestij sağlar.

 

ISO 50001 sertifikası kimler için uygun?

ISO 50001 Sertifikası, işini geliştirmek, global çapta ticari olarak var olmak isteyen küçük ve büyük ölçekli ürün veya hizmet sağlayan kuruluşlar için uygundur.

İşiniz için en doğru ve uluslararası geçerliliği sorgulanabilen akredite QR Sertifikalara sahip olmak için sektörler bölümünü inceleyebilirsiniz.

 

ISO 50001 Sertifikası Nasıl Alınır?

ISO 50001 Belgesi alabilmek için, ISO 50001 sistemi standartlarının sağlanması gerekmektedir. Süreçlerinizin ISO sistemine uyumlu hale getirilmesi ardından başvuru denetim ve kontrol süreçlerinin tamamlanması için bizimle iletişim kurmanız yeterlidir.

Etiketler: Etiket yok