Helal belgesi

HELAL SERTİFİKASI

HELAL Belgelendirme Nedir?

Helal belgesi İslami kurallara (OIC / SMIIC 1: 2019 Helal gıda için genel gereklilikler standardı göz önünde bulundurularak) uygun olarak hazırlanan ürünlere verilen sertifikadır.

Belgelendirme veya sertifikalanma sadece gıdayı değil, hizmet, enerji, ulaşım ve kozmetik gibi diğer alanları da ilgilendirmektedir. Ürün ve hizmet üretiminde güvenilirlik standardı, İslam inanç ve değerlerine her aşamada saygılı olmayı içerir.

 

Helal Sertifikası Neden Gereklidir?

Helal sertifikası, Müslüman nüfusa yönelik ürün ve hizmetlerin İslami şartlara uyun olduğunu belgeler.

Bu belgeye sahip olan firmalar, İslamiyet dininin kurallarını yerine getirerek hazırlanan besinlerin insan sağlığını tehdit etmediğini de ortaya koyar.

Yapılan pazar analizlerinde, gıda sektörünün %20’sini “helal gıda” oluşturuyor, Ülkemiz ortalaması ise 15 milyar dolar ile her yıl iki kat büyümektedir.

Etik ve güvenilir olması sebebiyle Müslüman olmayan tüketicilerin de helal gıdayı tercih ettiği bilinmektedir. Örneğin, Avrupa’da yaşan Müslüman nüfusun 3 katı kadar kişinin Helal sertifikalı Gıda tükettiği bilinmektedir.

 

HELAL sertifikası kimler için uygun?

HELAL Sertifikası, işini geliştirmek, global çapta ticari olarak var olmak isteyen küçük ve büyük ölçekli ürün veya hizmet sağlayan kuruluşlar için uygundur.

İşiniz için en doğru ve uluslararası geçerliliği sorgulanabilen akredite QR Sertifikalara sahip olmak için sektörler bölümünü inceleyebilirsiniz.

 

HELAL Sertifikası Nasıl Alınır?

HELAL Belgesi alabilmek için, HELAL GIDA standartlarının sağlanması gerekmektedir. Süreçlerinizin OIC / SMIIC 1: 2019 Helal gıda sistemine uyumlu hale getirilmesi ardından başvuru denetim ve kontrol süreçlerinin tamamlanması için bizimle iletişim kurmanız yeterlidir.

Etiketler: Etiket yok